Nemokamai vėžio prevencijai – milijonai

VALSTYBINĖ LIGONIŲ KASA

PRIE SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJOS

pranešimas žiniasklaidai

 2013 m. sausio 28 d.

Nemokamai vėžio prevencijai – milijonai

Žmonės turėtų kur kas drąsiau kilti į kovą su vėžiu ir aktyviau dalyvauti Lietuvoje vykdomose prevencinėse programose, pagal kurias gali nemokamai išsitirti, ar nėra rizikos susirgti vėžiu ir taip laiku užbėgti šiai klastingai ligai už akių. Jiems reikėtų aktyviau naudotis valstybės siūlomomis galimybėmis nemokamai pasitikrinti sveikatą. Nepaisant to, kad gauti profesionalių medikų įvertinimą nieko nekainuoja, gyventojai tai daro vangiai.

Tokie raginai išsakyti Valstybinėje ligonių kasoje prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) vykusiame Pacientų forumo narių, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vyriausiųjų respublikos ir kraštų specialistų, SAM vadovybės ir VLK atstovų susitikime.

Sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio teigimu, laiku atlikta profilaktinė apžiūra gelbsti gyvybes. „Aišku viena: mirties nuosprendis yra ne vėžys, o žmogaus nesirūpinimas savimi. Laiku nustatyta onkologinė liga gali būti išgydoma. Tam, kad gydymas būtų dar efektyvesnis, nuo lapkričio 1 d. jau veikia Kauno krašto onkologinis klasteris. Nuo vasario 1 d. aukščiausios kvalifikacijos onkologų konsultacijų sulauks ir Aukštaitijoje bei Pietryčių Lietuvoje gyvenantys onkologiniai ligoniai“, – sakė ministras V. P. Andriukaitis.

VLK Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vedėjos Daivos Berūkštienės teigimu, pacientams nereikia mokėti nei lito už paslaugas, kurios suteikiamos pagal šiuo metu vykdomas 6 prevencines programas.

„Šios paslaugos yra kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Kaip ir kasmet, taip ir šiemet, joms įgyvendinti skirta užtektinai lėšų. Todėl gydymo įstaigoms, sudariusioms sutartis su ligonių kasomis, bus visiškai apmokėtos suteiktų paslaugų pagal šias programas išlaidos. Kasmet žmonės tampa vis labiau sąmoningi ir aktyviau dalyvauja minėtose programose, bet to negana, aktyvumas turėtų būti dar didesnis“, – tvirtino D. Berūkštienė.

Visoms šioms prevencinėms programoms įgyvendinti 2014 m. suplanuota skirti daugiau kaip 37 mln. litų, 2013 m. buvo skirta 34 mln. litų, 2012 m. – 37 mln. litų. 2013 metais pagal šias programas nemokamai išsityrė beveik 687 tūkst., 2012 m. – daugiau kaip 691 tūkst. žmonių.

Daugelyje Vakarų Europos valstybių prevencinės programos, padedančios dar ankstyvoje stadijoje diagnozuoti vėžį ir užbėgti jam už akių, pradėtos vykdyti jau prieš kelis dešimtmečius ir buvo pasiekta gerų rezultatų. Užsienio patirtis ir moksliniai tyrimai rodo, kad įgyvendinant gimdos kaklelio, krūties, storosios žarnos vėžio atrankinės patikros programas Europos Sąjungos specialistų rekomenduojamose amžiaus grupėse, galima gerokai sumažinti mirtingumą nuo šių ligų.

Pavyzdžiui, Islandijoje taikant atrankinę patikrą dėl gimdos kaklelio vėžio per 35 metus sugebėta mirtingumą nuo šios ligos sustabdyti net 80 procentų. Lietuva irgi gali pasigirti laimėjimais gelbstint pacientų gyvybes nuo vienos klastingiausių šio amžiaus ligų – vėžio. Štai moterų mirtingumas per dešimtmetį, kuomet pradėta įgyvendinti prevencinė programa dėl gimdos kaklelio vėžio, sumažėjo beveik trečdaliu.

Lietuvoje įgyvendinamos ir kitos prevencinės programos – dėl krūties, prostatos, storosios žarnos vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų. Viena prevencinė programa skirta ir vaikams. Pagal ją vaikų krūminiai dantys nemokamai dengiami silantais – specialia apsaugine medžiaga, kuri dantis apsaugo nuo karieso, neleidžia pradėti anksti gesti.

VLK primena, kad norintieji savo sveikatą pasitikrinti pagal minėtas prevencines programas, turėtų kreiptis į šeimos gydytoją. Jis skirs jose numatytus tyrimus. Vaikų dantis silantais gali padengti gydytojai odontologai arba burnos higienistai, dirbantys gydymo įstaigose, sudariusiose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl šių paslaugų finansavimo.

Kontaktai žiniasklaidai:

Lina Bušinskaitė

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Ryšių su visuomene skyriaus vedėja

Tel. (8 5) 236 4105, mob. tel. 8 687 41445,

El. paštas lina.businskaite@vlk.lt

Kviečiame apsilankyti VLK profilyje Facebook: https://www.facebook.com/vlk.lt

Rūpimus klausimus galima pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos

telefono numeriu 8 700 88888.

sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis

 

VLK Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vedėją Daivą Berūkštienę

 

Utenos ligoninės medikų bendruomenė kviečia savo pacientus būti atsakingais, sąžiningais bei skaidriais.

Kyšis daro žalą visam sveikatos sektoriui ir sukelia neigiamų emocijų tiek medikams, tiek pacientams. Kuriant sąžiningą sveikatos apsaugos sistemą Jūsų vaidmuo – pagrindinis!

Siūlomas ir priimamas kyšis – nusikaltimas. 

Abu šie veiksmai yra neteisėti ir užtraukia baudžiamąją atsakomybę tiek duodančiam, tiek imančiam kyšį.

STT sukurtas stendas „Duoti ar neduoti?“ nuo penktadienio eksponuojamas Utenos ligoninės lankytojams.

Powered by WordPress Popup